Czy warto pracować na etacie?

www.a-beer-please.pl ocr airsoft

W branży IT istnieje niewątpliwie bardzo duża grupa freelancerów, którzy zarabiają pieniądze na podstawie umów o dzieło z klientami, bądź posiadają własną jednoosobową działalność i wykonują drobne projekty. Czy to może się opłacać? Niewątpliwie wielu informatyków ceni niezależność, a praca bez nadzoru szefostwa wydaje się dla wielu osób marzeniem.

W branży IT istnieje taka możliwość, a do tego zarobki kształtują się proporcjonalnie do naszych umiejętności. Programiści z dużym doświadczeniem mogą liczyć na znacznie atrakcyjniejsze wynagrodzenie niż w przypadku pracy na etacie.

Wybierając jednak samodzielną działalność gospodarczą trzeba mieć na uwadze fakt, iż osiągane przez nas dochody będą zmienne w zależności od liczby klientów i projektów, które będziemy realizowali. Informatycy znający doskonale język angielski mogą rozważyć możliwość świadczenie swoich usług także zagranicą.

Pracę w branży informatycznej można bowiem wykonywać zdalnie, a oferując swoje usługi na inne rynki, możemy być pewni, że osiągane przez nas stawki będą coraz bardziej atrakcyjne. Na co zwrócić uwagę w pracy freelancera? Przede wszystkim kluczowym elementem będzie obsługa klienta.

Niejednokrotnie będzie to powód naszej frustracji, ale musimy pamiętać, że własny biznes to przede wszystkim odpowiednio budowane relacje z naszymi obecnymi i przyszłymi klientami. Jeśli obawiamy się, że nie podołamy wyzwaniu jakim jest własna firma, bądź wolimy pracować samodzielnie, unikając kontaktu z klientem, powinniśmy wybrać pracę w korporacji informatycznej.