Huta Szkła \

www.poprawkonwersje.pl paczki bożonarodzeniowe dla dzieci fotowoltaika hurtownia

Huta Szkła Jabłonna była polską hutą szkła działającą w latach 1897–1944. Została wybudowana naprzeciw nowych budynków koszarowych garnizonu Legionowo oraz stacji kolejowej klasy IV Jabłonna Nowa.

Założycielem huty był hrabia August Potocki. Na początku działalności huta zatrudniała około 60 pracowników i zajmowała się produkcją szklanych butelek o pojemności 0,5 oraz 0,3 litra, wytwarzała także szkło apteczne.

Zakład w pierwszych latach swojego funkcjonowania był nastawiony głównie na produkcję butelek do piwa Porter z browaru Okocim. Huta Jabłonna była prekursorem w produkcji butelki zestandaryzowanej na polskim rynku.

Prowadzona tam badania jakości butelek dzięki czemu produkowane w Jabłonnej szkło było coraz lepsze i nadawało się na daleki eksport. W latach 1921–1922 w hucie prowadzono doświadczenia nad kolorem szkła, który sprawdzi się najlepiej w przechowywaniu piwa.

Okazało się, że najlepsze było szkło ciemno rubinowe. Ponieważ było jednak niemal niedostępne, to postawiono na szkło oranżowe, popularne do dzisiaj.