Mikrofon pojemnościowy a dynamiczny

www.theoldcinema.pl https://www.tophifi.pl/przewodnik-kino-domowe/

Każdy, kto postanowił zainwestować w profesjonalny mikrofon stoi przed dylematem – kupić model dynamiczny czy pojemnościowy? Odpowiedź jest uzależniona od kilku czynników, takich jak sposób wykorzystania urządzenia, otoczenie, w którym nagrywasz, czy dźwięk, który pragniesz zarejestrować. Mikrofon pojemnościowy jest bardzo czuły i doskonale łapie całą głębię dźwięku, wraz z wszystkimi odbiciami i dźwiękami tła.

To oznacza, że znakomicie nadaje się do rejestrowania wokalu czy gitary akustycznej najwyższej jakości, ale sprawdza się przede wszystkim w dobrze wygłuszonych pomieszczeniach. Jeśli chcesz wykorzystać „pojemnik”, najlepiej zadbaj o wygłuszenie pokoju przynajmniej za pomocą koców.

Mikrofon dynamiczny rejestruje przede wszystkim dźwięk z bliska i nie złapie dźwięków tła. Dzięki temu może być z powodzeniem wykorzystywany na koncertach i świetnie sprawdza się do nagrywania wtedy, gdy masz głośnych sąsiadów czy linię tramwajową za oknem.

Mikrofony dynamiczne mogą być stosowane również do rejestrowania niektórych instrumentów, np. perkusji czy gitary elektrycznej, ale wówczas modele przeznaczone do wokalu mogą nie zdać egzaminu.