Nowe technologie i zakres usług w stoczniach

http://zbiorstal.pl/produkty/zbiorniki-hydroforowe https://zapmaster.pl/

Rynek stoczniowy musi współcześnie coraz częściej zwiększać zakres świadczonych usług, aby pozostać konkurencyjnym na wolnym rynku. Tego typu sytuacja musiała mieć również miejsce w Polsce. Wiele stoczni zamyka produkcje, ale na terenach zakładów, które miałyby zostać zamknięte powstają nowe firmy, które specjalizują się w produkcji sprzętu innego typu. W Stoczni Gdańsk S.

A. funkcjonuje obecnie produkcja nie tylko statków, ale również wież wiatrowych i stalowych konstrukcji wykorzystywanych np. na platformach wiertniczych. Stocznia Remontowa rozwinęła swoją działalność i od 2000 roku zajmuje się również naprawą i produkcją statków typu offshore.

Jest to odpowiedzią na zarówno słabnące zainteresowanie mniej specjalistycznymi konstrukcjami (tego rodzaju usługi taniej świadczą np. Chiny) oraz rosnące zapotrzebowanie na statki przybrzeżne. Przykłady stoczni polskich ukazują o wiele bardziej szeroki obraz tego, co dzieje się w przemyśle stoczniowym na całym świecie. Pewnego rodzaju usługi stają się albo zbędne, albo produkcja zlecana jest zakładom, które mogą zrealizować je na zdecydowanie lepszych warunkach.