Odnawialne źródła energii

producent rozpuszczalników zbiorniki ciśnieniowe Miniciągniki kubota b mogą współpracować z wieloma maszynami rolniczymi

Mimo, iż prąd obecny jest już niemal w każdym domu to przemysł energetyczny wciąż szuka rozwiązań wpływających pozytywnie zarówno na bezpieczeństwo energetyczne danego kraju, jak i jego środowisko naturalne oraz zasoby ziemi. Środki inwestujące w ten rodzaj pozyskiwania energii zaczęły wyraźnie wzrastać na początku XXI wieku.

Wtedy to mówiło się dużo na temat kończących się światowych złóż węgla oraz rozpoczynających się problemach międzynarodowych w zakresie polityki energetycznej. Odnawialne źródła energii mają tą ogromną zaletę, że w krótkim czasie zapełniają deficyt.

Można tu wymienić opady, siłę morskich pływów, wiatr oraz promieniowanie słoneczne, a także geotermię. Obecnie zaspokajają potrzeby ludzkości w ok.

8 %, z czego zdecydowaną większość stanowi wykorzystanie wody, czyli hydroenergetyka. Zaletami takich rozwiązań jest wyeliminowanie zanieczyszczeń środowiska oraz efektu ogólnego ocieplania się kuli ziemskiej za sprawą generowanie energii przy pomocy tradycyjnych źródeł, takich jak ropa naftowa, gaz ziemny czy węgiel.

Przeciwnicy wykorzystywania w większym stopniu odnawialnych źródeł natomiast podkreślają wysokie koszty przedsięwzięcia oraz wątpliwą stabilność energetyczną.