Płyta ogniochronna

www.kompetencjedlazdrowia.pl kartki noworoczne www.mag-gaz.pl

Kominek to wyjątkowe miejsce w każdym domu, nadające mu ciepła i przytulności. Marzą o nim szczególnie osoby stawiające swój pierwszy dom, które całe życie mieszkały w ciasnych blokach mieszkalnych. Aby jednak kominek był w pełni bezpieczny i nie spowodował, że pożaru należy go odpowiednio zabezpieczyć.

W tym celu właśnie używa się płyt ogniochronnych. Co to właściwie jest? Płyta ogniochronna to tak naprawdę płyta kartonowo-gipsowa, którą obudowuje się kominek. Jej gipsowy rdzeń zawiera dodatek włókna szklanego, dzięki czemu jest jeszcze bardziej odporny na ogień.

Takir rodzaj materiału budowlanego ma też mniejszą zdolność absorbowania wilgoci, aby dobrze spełniał swoją rolę. Przy instalacji płyty ogniochronnej bardzo ważne jest, żeby dobrać odpowiednie profile, na których będzie ona zamocowana. Zazwyczaj zaleca się tu użycie stalowych, ocynkowanych o gramaturze 0,6.

Jeśli dobierzemy profile niewłaściwie, bardzo prawdopodobne jest, że podczas pożaru zaczną się one odkształcać, a co za tym idzie powodować niebezpieczne naprężenia.