Polityczne uwarunkowania eksploracji głębin morskich

gaz dla firm folie skin

W ostatnich latach wiele mówiło się o rurach do przesyłania ropy i gazu, które montuje się pod powierzchnią mórz i oceanów. Tego rodzaju instalacje znajdziemy również w naszym Bałtyku i to całkiem blisko naszych plaż.

Dlaczego postępuje się w ten sposób? Czy faktycznie są to optymalne rozwiązania? Postarajmy się pokrótce omówić ten temat. Zapewne w wielu przypadkach dużo prościej byłoby puścić rury po lądzie, jednak z przyczyn politycznych nie zawsze jest to możliwe.

Kiedy jeden kraj przesyła drugiemu ropę albo gaz przez terytorium państwa trzeciego, to w pewien sposób dwa pierwsze podmioty stają się zależne od trzeciego. Za tego rodzaju instalacje pobierane są również opłaty, no bo niby czemu jakiś kraj miałby się godzić na to, żeby na jego ziemi ktoś montował sobie instalacje, z których ten w żaden sposób nie może skorzystać.

Kiedy oddalimy się na odpowiednią liczbę kilometrów od brzegu, to znajdujemy się na wodach, które są dobrem wspólnym. Tam właśnie najczęściej powstają podwodne instalacje przemysłowe.