Recykling tworzyw sztucznych

gazex poznań

Jedną z największych zalet tworzyw sztucznych jest możliwość ich przetworzenia na nowe produkty. Z tworzyw sztucznych jest wykonana większość przedmiotów naszego codziennego użytku, przede wszystkim różnego rodzaju opakowania. Większość z nich po wykorzystaniu wyrzucamy do śmietnika, skąd później najczęściej trafiają na wysypisko. To wielkie marnotrawstwo, ponieważ tworzywa sztuczne idealnie nadają się do recyklingu, można je ponownie przetworzyć na nowy produkt. Klasycznym przykładem recyklingu tworzyw sztucznych są bardzo popularne plastikowe butelki PET.

Z 35 takich butelek można wyprodukować jedną bluzę z polaru. Z kolei z 450 plastikowych pudełek po proszku do prania można wyprodukować trzyosobową parkową ławkę. Nawet torby foliowe, w które najczęściej pakujemy zakupy w sklepie, to materiał, który można ponownie przetworzyć. Recykling jest jednak możliwy jedynie przy segregowaniu odpadów, o czym ciągle niewiele osób w Polsce pamięta. Zupełnie inaczej jest w Europie Zachodniej, np.

w Szwajcarii czy Danii praktycznie w ogóle nie składuje się odpadów z tworzyw sztucznych – wszystkie przetwarzane są w procesach recyklingu lub odzysku energii.