Zakłady Schichau w Elblągu

www.shackit.pl Kroma z Nowego Tomyśla http://kroma.com.pl/ wykorzystuje obróbkę CNC produkując deski do krojenia i krzesła drewniane

Ferdinand Schichau był założycielem dwóch najbardziej dochodowych zakładów, które funkcjonowały na terenach Polski przed I wojną światową i w jej trakcie. Zakłady Schichaua były newralgicznym punktem, w którym zaopatrywała się niemiecka Marynarka Cesarska przed i podczas wielkiej wojny. Elbląski oddział zakładów Schichaua był pierwszym stworzonym przez właściciela oddziałem w Polsce. Ze względu na swoje położenie zakład zajmował się przede wszystkim budową statków handlowych na zlecenie Rosji, Austro-Węgier, Niemiec, a nawet Brazylii i Chin.

Dzięki sukcesom na arenie międzynarodowej zakłady Schichaua szybko rozwijały się, a właściciel utworzył jeszcze dwa oddziały w Polsce. Pierwszy znajdował się w Piławie i w nim podejmowano się remontowaniu okrętów. Drugi, znacznie większy oddział Schichau stworzył w Gdańsku filię, w której budowano znacznie większe statki. W okresie przed i w trakcie wojny zakład specjalizował się przede wszystkim w budowie torpedowców i niszczycieli na zlecenie Cesarstwa Niemieckiego.

Był to okres największego rozwoju firmy, która później, po porażce cesarskiej armii również straciła na znaczeniu.