Proces wykonywania wyrobów ze szkła
Technologiczny proces wytwarzania wyrobów ze szkła kryształowego jest wieloetapowy. Do najważniejszych elementów takiej produkcji zalicza się m. in.
temperaturę topienia surowców, atmosferę pieca szklarskiego, jakość surowców zużywanych do produkcji oraz wszystkie te parametry, które pozwalają otrzymać masę szklaną odpowiedniej jakości i jednorodności. Pierwszym etapem produkcji szkła jest przygotowanie surowców, które po stopieniu dadzą plastyczną masę. Z masy tej, w późniejszych etapach, formowane będą odpowiednie kształty produktów szklanych.
Przygotowana masa trafia do pieca szklarskiego, w którym w wysokiej temperaturze uzyskuje odpowiednie właściwości. Ważne jest osiągnięcie odpowiedniej temperatury topienia oraz usunięcie wszelkich zanieczyszczeń, które mogłyby wpłynąć na czystość szkła. Należy też wyeliminować z masy pęcherzyki gazu.
Następny etap to wyrobienie przedmiotu w sposób automatyczny lub ręcznie. Wydmuchiwanie ręczne jest najtrudniejszym procesem w produkcji. Gotowe przedmioty następnie można oddać do zdobienia.
Po zakończeniu procesu produkcji wszystkie wyroby przechodzą przez kontrolę jakości.